Horolezecký klub Chřiby už desetiletí poznává hory České republiky

Brzy po založení našeho horolezeckého klubu HK Chřiby jsme zjistili že oblast Chřibů, ačkoliv je velmi nádherná a bohatá na přírodní památky a má své hluboké i tajemné kouzlo, nám nebude stačit. Samozřejmě že jezdíme rádi i do jiných horských oblastí a vysokých hor, jako například Vysoké Tatry, Alpy, Pamír a Kavkaz. Věděli jsme že nejprve je dlůležité poznat horské oblasti naší republiky. A pokud se podíváme na geografickou mapu, tak zjistíme že žádný kopeček nepřesahuje dvatisíce metrů, to ale nevadí, a přesto jako by celá Česká republika byla v jednom velkém údolí obklopující ji hory dokola. Každým světovým směrem se na hranicích nachází pohoří. A protože naši členové pochází z mnoha koutů nebylo tolik těžké rozhodnutí postupně navštívit oblasti všechny. Vloni jsme slavili deset let od založení a dnes můžeme napsat že jsme již víc než polovinu významných oblastí navštívili a stejně tak i vystoupili na jejich nejvyšší vrchol. Na každé pohoří máme nádherné vzpomínky a jako kamarádi se setkáváme každým rokem stále. Letos nás čekají Krušné hory, nejzápadnější pohoří České republiky s nejvyšším vrcholem horou Klínovec. Myslím že velmi hodnotné je také že větší část všech našich členů si najde čas a také oběť jiných svých zájmů a na setkání přijede. Tradicí je také že jsme otevření i pro naše rodiny a přátele a vždy je možné si sebou vzít své blízké.

Tato setkání mají už svůj program, společný výstup na nejvyšší vrchol pohoří a jeden podvečer věnujeme společnému posezení a vyprávění našich příběhů, promítání fotek a vyhodnocení úspěchů. Každým rokem oceňujeme tři kategorie, nejprve komu se podařilo vylézt těžkou lezeckou cestu, druhou kategorií potom a myslím také nejjasnější pro hodnocení, oceníme nejvyšší dosaženou výšku za uplynulý rok. Tady udělujeme i putovní cepín, který tak koluje každý rok z ruky do ruky. A poslední kategorii odměníme karabinou za poznávací dobrodružnou cestu, tuto kategorii máme pro každého, neboť samozřejmě ne každý má vždy odvahu podniknout at už těžší lezeckou cestu nebo vylézt do vyšších výšek. Často rozhodování je těžké, neboť doba nám dnes dovoluje cestovat daleko a mnoha způsoby. Nicméně každé vyhodnocení máme podmíněné zveřejněním několika fotek a článkem na našem horolezeckém webu. Tato setkání zaměřujeme také na kulturní vzdělávání se, někdy pozveme místní a sami nám vypráví o jejich domovu.

Doposud jsme navšívili Krkonoše, Šumavu, Orlické hory, Beskydy aj, letos nás čeká volba dalších pohoří na další roky a protože brzy vyčerpáme hory a pohoří chceme začít navštěvovat lezecké skalní oblasti a těch je také moc. Tak se už těším které hory budou dále následovat. Budeme volit mezi Jeseníkem, Jizerskými horami, Bílými Karpatami a už i lezeckými oblastmi, České Švýcarsko a Adršpašsko teplickými skalami. Tedy pět následujích výročních setkání se uskuteční podle naší volby v Krušných horách.

Tedy chci Tě povzbudit a přijeď na další naše výroční setkání nedaleko Božího Daru a Klínovce. Setkání se uskuteční druhý víkend v prosinci 13-15.12.2019

Karel Bernard Pazourek, 14.10. 2019

Pozn. Doposud jsme navštívili:

Krkokonoše (Sněžka 1603m), Orlické hory (Velká Deštná 1115m), Moravskoslezské Beskydy (Lysá hory 1323m), Šumava (Grosser Arber 1456), Chřiby (Brdo 586m), Českomoravská vrchovina (Javořice 837m), Krušné hory (Klínovec 1244m)

A v následujících letech chceme navštívit:

Jeseníky (Praděd 1491), České Švýcarsko, Jizerské hory (Wysoka Kopa 1126m), Bílé Karpaty (Velká Javořina 970m), Adršpašsko teplické skály