Kyjovská padesátka 2012

KYJOVSKÁ PADESÁTKA 2012

V sobotu 21.4.2012 se uskutečnila akce Kyjovská Padesátka, což je pochoďák přes chráněnou krajinnou oblast Chřiby. Této akce jsme se účastnili v hojném počtu sedmi lidí a to Standa, Veronika, Jana, Tereza, Michal, Eva a Karel.

pade1

Akce odstartovala na stadionu TJ Jiskra, odkud jsme se nechali odvézt do nedalekých Bohuslavic, kde začala naše pouť. Přes Bohuslavické stráně nás zavedla do malebné obce Čeložnice a dále přes vinohrady do rekreační oblasti Kameňák. Odtud jsme pokračovali dál po zelené trase na Zavadilku, kde byla první kontrola. Pokračovali jsem dále strmě nahoru na poutní místo Sv. Klimenta ke druhé kontrole. A strmě dolů k cestě na Stupavská lúka, kde na nás prvně vykouklo sluníčko a kde jsou také nádherné vyhlídky na hrad Buchlov. Staré Hutě, další zastávka na cestě ke které jsme se museli téměř probojovat skrze plně vytíženou státní silnici, a tolik očekávaný řízek, který se bohužel nekonal z organizačních důvodů. Tož nic naplat, smutně jsme pokračovali dále, vyhlížejíce Buchlov a polovinu cesty.

pade2

Přes Zikmundův dvůr jsme k němu došli celkem rychle a bez větších nářků, které se již v tu dobu ozývaly od některých členů výpravy. Stalo se, co se stát nemělo, u Buchlova, zřejmě ovlivnění čarokrásným kouzlem místa, nás opustili tři členové se slovy „dál nejdu, bolí mě nohy“. Tak dál ve čtyřech, dál cestou až ke Kozlovi, oblíbenému to lezeckému místu v jehož blízkosti se nachází hrad Cimburk, bašta to kulturních akcí a veselí, nejen středověkého.

pade3

Ve výčtu zajímavostí na trase, které uzdravovali naše unavené končetiny nesmí chybět Moravanská lúka, která jsou vyhlášena jako chráněná lokalita. Tam nás i zastihl první mírný deštík, který nás trochu zchladil, pokračoval s přestávkami asi hodinu. Jelikož trasy Kyjovské padesátky se často křižují, ocitly jsme se po pár krocích zpátky na Zavadilce. Tam nastalo rozhodování co dál, nakonec po žluté hlubokými lesy do Čeložnic a přes pole a vinohrady do Kyjova. Trmácejíce se z již hodně těžkýma nohama, dorazily jsme asi ve 20:45 zpět na stadion TJ Jiskra, kde jsme akci slavnostně a ke všeobecnému veselí ukončily u piva a párku v hospůdce. Zavěrem ještě každý dostal diplom a dřevěnou medaili za heroické úsilí na cestě.

Napsal: Stanislav Vacl