Pelikánův seminář

Ve dnech 27.-29. října 2017 proběhl v chatě vo Vyhnanej ve Štefanové na Malé Fatře 28. Pelikánův seminář, který každoročně pořádá Společnost horské medicíny a ČHS. Je to takové česko-slovenského setkání zájemců o horskou medicínu a tak o vše možné, co se týka hor a cestování. A tak jsme se tam vydali i já s Karlem Pazourkem. Pro mě coby laika to bylo nesmírně zajímave a poučné setkání. Karel je již ostřílený účastník, který na jednom z minulých ročníků i prezentoval. Zajímavé přednášky detailně rozebírající různé aspekty záchany v horách a promítání z cest doplnily ukázky zdravotnické techniky a materiálu. A rovněž ukázky záchranných a transportních prostředků HS Malá Fatra a prezentace přístrojové techniky. Měli jsem v plánu výstup na Velký Kriváň, ale počasí nám příliš nepřálo takže z výstupu nakonec sešlo. Ale podívali jsme se alespoň na symbolický cintorín u Chaty Vrátne, který je věnovaný obětem neštěstí v horách a do muzea Juraje Jánošíka v Terchové. Z cesty a ze semináře je pár fotografií v galerii. Vzhledem k tomu, že seminář probíhá tu na Slovensku a tu v Česku, tak příští rok bude setkání v Krkonoších popř. Jizerských horách.

No a i když bylo špatné počasí, tak přecejenom jsme se zašli podívat aspoň do lesa. A odtud pochází i tato fotografie. A k té fotografii se váže kvíz pro čtenáře našeho webu.

 

Otázka kvízu je. “Co se stalo?”

a) Karel skolil a stáhl srnu, pokutuje ho slovenská policie.

b) Karel informuje slovenskou policii o prvcích satanismu v Malé Fatře.

c) Jedná se o úhyn, který slovenský poľovník neštastně zavěsil přímo tak, aby byl vidět z cesty.

d) Karel pouze ukazuji místo kde jsme objevili oběšenou srnu.

 

Své tipy pište do mejlu, nebo si je nechte na společné setkání v Beskydech. Odměna za správnou odpověď prozatím není vypsaná žádná.

zapsal Staňa Vacl