Výroční setkání ve Chřibech

Výroční setkání ve Chřibech, prosinec 2018

       Na konci každého roku se setkáváme, abychom vyhodnotili uplynulý rok, naplánovali rok nový a především se viděli a předali si své zkušenosti. Myslím je velmi hezkou tradicí že tato výroční setkání pořádáme každý rok v jiném českém pohoří. Protože letos také slavíme a připomínáme si desetileté výročí od založení našeho horolezeckého klubu shodli jsme se na setkání v našem domovském pohoří Chřiby.

       V pátek druhý víkend v prosinci se sjíždíme pod Břesteckou skálu, nedaleko hradu Buchlov a poutního místa Velehrad. Chřiby mají jistě své veliké kouzlo a je zde  mnoho míst které stojí za návštěvu a zůstanou uložené i hluboko v srdci ještě mnoho let. Už v pátek někteří navštívili Kyjov, bránu do tohoto pohoří. Večer se všichni společně zdravíme a domlouváme si tento víkend, zítra v sobotu chceme vystoupit na nejvyšší místo Chřibů, a podvečer prožít jubilejní setkání. Program bude jistě pestrý, možná i výjimečný proti předchozím setkáním.

      Ráno v sobotu v devět hod odjíždíme na Bunč, výchozí místo na Brdo, nejvyšší horu tohoto pohoří kde se nachází kamenná rozhledna. Dopředu jsme měli zamluvené klíče abychom se směli mimo sezónu podívat z této rozhledny. Cesta byla moc příjemná a zvládli ji i nejmenší děti, a protože i počasí bylo tento den nádherné, slunečné mohli jsme vidět daleko, až Hostýnské vrchy, Bílé Karpaty, celé Chřiby a města jako Kroměříž i Uh.Hradiště. Brdo je vysoké 586m, a kolem jedné hodiny jsme byli zpátky na Bunči kde jsme poobědvali v příjemném lesním penzionu. Odpoledne ještě zvládli navštívit hrad Buchlov a nedalekou kapli Sv.Barbory, a před samotným setkáním ještě i vrchol Břestecké skály.

      Naše výroční setkání začalo přečtením výroční zprávy, která se především nesla vzpomínkou na uplynulých deset let od založení. Byla to vzpomínka dlouhá a obsáhlá. Až i neuvěřitelná co se nám všechno podařilo společnými silami vykonat a prožít. Příjemné bylo také přijetí tří nových členů, dětí, do našeho klubu a tím i snad opět položení základu pro pokračování našeho horolezení. Ve večerním programu nám Eliška přednesla svůj příspěvek o Chřibech a doplnila zajímavými fotografiemi. Vyhodnotili jsme i naše lezecké úspěchy. Uprostřed nám zahrála dívčí kapela Fantastická osmička a s rozpálenými prskavkami byla zábava ještě víc dojemná, radostná a emotivní. Nemohu ani nezmínit parádní ohňostroj kterým jsme slavili jubilejní setkání. A chuť i vůně svařeného vína už se nesla celý večer. I při společných hrách spolu s dětmi a všemi kteří se tohoto setkání zúčastnili. Až v pozdních hodinách jsme zalehli do luxusních pokojů a pro nás ostřílené prudkým větrem i sněhem ubytování až moc luxusní.

       Ráno v neděli jsme se někteří rozloučili, cestu měli dalekou a jiní jsme ještě měli v úmyslu navštívit horu Sv.Klimenta uprostřed Chřibů. Ráno kdy pršelo to vypadalo že výstup bude náročný, ale jak jsme zastavili najednou se udělalo hezky. Vysoko na tomto kopci kde se nachází vykopávky a kaple jsem zapálili přes dvacet svíček, za naše členy, i nepřítomné a popřáli si všechno nejlepší do nového roku. Potom jsme se už všichni rozjeli do svých domovů.

      Bylo to setkání moc hezké, napsal bych i dojemné, sníh nebyl žádný, ale to na výborné náladě vůbec nevadilo. Při setkání jsme si domluvili setkání v příštím roce, opět druhý víkend v prosinci, nyní v Krušných horách, na hranici s Německem a pro nás daleko přes celou republiku, ale to nám vůbec nevadí. Už nyní se těšíme. Ale ještě předtím už také plánujeme zimní setkání v Krkonoších.

Karel Bernard Pazourek